Je neúspešné referendum naozaj úspech Aliancie za rodinu?

Autor: Ján Csillag | 11.2.2015 o 11:53 | (upravené 11.2.2015 o 22:06) Karma článku: 4,33 | Prečítané:  396x

8.február 2015 bude deň, kedy si bude Slovensko pripomínať ďalšie neúspešné referendum. Nemusím asi písať, o čom sa v referende hlasovalo.  

Z emailovej schránky alianciazarodinu.sk mi prišli tieto výsledky, ktoré aliancia dosiahla v referende -
„Manželstvo je zväzok muža a ženy - súhlasí 94,50%.
Deti majú právo na otca a mamu v adopcii - súhlasí 92,43%.

Rodičia a deti majú právo odmietnuť takú výchovu o sexualite či eutanázii, s ktorou nesúhlasia - súhlasí 90,32%.
O tých, ktorí neprišli hlasovať, nie je možné povedať nič iné, iba že nevyjadrili svoj názor.“

Fakty hovoria za všetko, účasť 21,4%, zhruba 90% odpovedí súhlasilo s referendom, referendum je pre nesplnenú účasť neplatné.
Toľko oficiality. Hneď na úvod poviem, že som sa referenda zúčastnil aj ja. Nevravím, že to bolo témou, ale skôr tým, že pokiaľ sa chcem k niečomu vyjadrovať, je potrebné sa na tom aj zúčastniť. Aliancia by s mojím hlasovaním bola asi celkom spokojná.

Čo sa vlastne stalo po vyhlásení výsledkov? Organizátori referenda boli spokojní s výsledkami a odporcovia tiež. Takže kto vlastne prehral?
Ako sa už písalo, referendum stojí Slovenskú republiku vyše 6 miliónov eur. Súhlasím, že referendum rozprúdilo debaty na túto tému. Ale naozaj Slovensko potrebovalo minúť takú finančnú čiastku? Nedalo by sa za tú sumu zachrániť oveľa viac skutočných rodín v núdzi?

Aliancia tvrdí, že 80% ľudí sa nevyjadrila. Odporcovia vyzývali na neúčasť, nie na hlasovanie v referende s odpoveďami NIE. No, tak si to zopakujme. Okolo 80% ľudí sa nezúčastnilo. Boli to ľudia, čo sa podľa aliancie nevyjadrili, alebo to boli tí, čo odporcovia vyzývali aby sa ho nezúčastnili.
Keďže všetci vedeli, že ak referendum nedosiahne potrebnú účasť, je neplatné. Ľudia dobre vedeli o čom je referendum. Ja sa skôr prikláňam asi k tomu, že 80% ľudí sa očividne vyjadrilo.

Mňa skôr, ale najviac sklamalo vyhlásenie, ktoré som mal možnosť vidieť v súkromnej televíznej spoločnosti vo večerných správach. Na jednoduchú otázku, potreboval predseda Aliancie zapochybovať a ešte k tomu asi ani nepovedal pravdu. Štáb Aliancie bol v podniku poslanca Hlinu a Anton Chromík na otázku redaktorky či platia za prenájom, odpovedal, že je to štandardná záležitosť a samozrejme, že platia.  Alojz Hlina sa však vyjadril, že priestor im poskytli zadarmo. A teraz mi povedzte, ako môžeme brať vážne, že sa tu ide ochraňovať rodina a ďalšie silné témy, keď predstavitelia nedokážu povedať pravdu na jednoduchú a podľa mňa aj úplne zbytočnú otázku. Naozaj sa dá tomu veriť? Keď ani na toto nevedia povedať pravdu.. A brať referendum, ktoré nás stálo vyše 6 miliónov eur ako dobrodružstvo... Asi by som na ich strane volil trošku iný slovník vyjadrovania sa.

A prejdime teraz k samotnému referendu. Osobne si myslím, že problém je hlavne v pravidlách referenda. Referendum by malo byť hlas ľudu. Momentálne je potrebné na vypísanie referenda 350 000 hlasov plus aby bolo referendum platné, musí sa na ňom zúčastniť aspoň 50% oprávnených voličov. Určite súhlasím s novými návrhmi na úpravu pravidiel referenda . Myslím si, že pri vypísaní by bolo vhodné zvýšiť kvótu na milión podpisov na vypísanie referenda. Veľa? Myslím si, že nie. Ak je referendum hlas ľudu, a ľud niečo naozaj chce - zohnať milión podpisov by nemal byť problém. Zároveň si myslím, že by pri takomto množstve mohlo byť zrušené aj pravidlo o minimálnej účasti pre platnosť referenda.
Osobne si myslím, že výsledky referenda by mali byť pre alianciu NEÚSPECHOM, ibaže by im išlo naozaj o niečo viac, resp. iné záujmy... To ukáže až čas.

zdroj: info@alianciazarodinu.sk, TV Markíza,  Foto: Ján Csillag

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?